fbpx
Tel: (0533) 812 50 36 E-posta: bykama.com@gmail.com

Dünya Göçebe Oyunları 2016

Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan’ın turizm alanında uluslararası çapta gerçekleştirdiği en büyük projelerinden biridir. Proje, göçebe halkların tarihi ve kültürel miraslarını canlandırmayı, korumayı ve dünyayı göçebe uygarlığın büyüklüğüyle tanıştırmayı amaçlamaktadır.

I Dünya Göçebe Oyunları 2014 yılının 9-14 Eylül tarihlerinde Kırgızistan’ın incisi Isık Göl’ün kenarında dünyanın 19 ülkesinden gelen sporcuların katılımıyla gerçekleşti.  Oyunlar, o zamana kadar dünyadaki büyük spor organizasyonlarının hiçbirinde temsil edilmemiş etnik spor dallarını içeren tamamen yeni bir yarışma formatı olmasıyla bir ilke imza attı.

Proje kapsamında göçebe uygarlığının zenginliğini gözler önüne seren konserler, festivaller ve konferanslar düzenlendi.

II Dünya Göçebe Oyunları 2016 yılının 3-8 Eylül tarihlerinde tekrar Kırgızistan’da Isık Göl’ün kıyısında gerçekleşecektir. Bu sefer 40tan fazla ülkenin katılımıyla 20den fazla etnik spor dallarında yarışmaların olması beklenmektedir.

Bu oyunlara katılabilmek için 2-10 Eylül 2016 tarihlerinde 8 gece 9 gün sürecek olan ve Erdoğan Yenice’nin rehberliğinde gerçekleşecek KÖKLERE YOLCULUK – KIRGIZİSTAN KÜLTÜR GEZİSİ programımıza katılabilirsiniz. Bu program hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için  (552) 616 4306 nolu telefondan ve erdoganyenice@gmail.com elektronik posta adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

YARIŞMA DALLARI

  1. Kırgız strateji oyunu ‘Ordo’ (Kırgızistan)

 

3.Türk halklarında ata sporu olarak bilinen güreşin yöresel çeşitleri:

  • Aba güreşi (Türkiye);
  • Göreş (Türkmenistan);
  • Güleş (Azerbaycan);
  • Mas wrestling – Sopa Çekiş (Yakutistan),
  • Kırgız güreşi (Kırgızistan),
  • Alış (Kırgızistan)
  • Kazak güreşi (Kazakistan);

 

4. Entellektüel oyun çeşitleri:

  • ‘Toguz korgool’ (Kırgızistan);
  • Mangala (Türkiye);

 

5. Ok atma

 

6. ‘Salbuurun’. Kuş ve köpek av yarışları (Kırgızistan)

 

7. ‘Er eniş’ (Kırgızistan)

 

8. Cirit (Türkiye)

9. Kök Börü (Kırgızistan)

 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Etkinlik sırasında yarışmaların yanısıra göçebe uygarlığının büyüklüğünü sergileyecek konser, festival, folklor gösterileri gibi kültürel etkinlikler de yer alacaktır. Göçebe halkların geleneklerinden olan “Kız İsteme Seremonisi”, “Han Seçimi Töreni”, “Usta Ozanların Ağzından Manas Destanı” gibi birçok etkinlik bu oyunlara ayrı bir renk katıyor.

 

 

KAMA TURİZM VE DANIŞMANLIK

www.bykama.com.tr