Tel: (0533) 812 50 36 E-posta: bykama.com@gmail.com

GEZİ – SEMİNER NEDİR?

GEZİ – SEMİNER NEDİR?

 ‘Öyle seyahat edin ki, gittiğiniz yerde sizi hatırlasınlar, ama sizi kendi ülkenizde unutmasınlar. Bir şart daha: kaybolmayın ki, her iki yerde de sizi aramasınlar’…

Seyahatlerin insanı ruhsal açıdan zenginleştirdiğini, bireysel özelliklerini geliştirdiğini ve duygusal yönden güzel etkilediğini biliyoruz. Bunun dışında bilimsel açıklamalara da bir bakalım.

  1. Seyahatler sayesinde biz daima değişik ortamın etkisi altında kalıyoruz. Bu insan organizmasının dayanma gücünü arttırıyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.
  2. Dışarıda rastladığımız kirli ortam ve geçirebileceğimiz ufak rahatsızlıklar bizim bedenimizi ve bağırsaklarımızı daha da güçlü hale getiriyor.
  3. Seyahat stres seviyesini azaltıyor. Gezinin 3.gününden sonra insan kendini iyi hissetmeye başlıyor, kaygı düzeyi yok olmaya başlıyor.
  4. Seyahatler beyni iyi şekilde etkiliyor. Biz yeni insanlarla karşılaşıyoruz, yeni hallere adapte oluyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz. Yeni deneyimler beynin esnekliğini yükseltiyor, düşünmenin keskin ve net olmasını sağlıyor.
  5. Seyahatler kalp-damar hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Her sene seyahate çıkan insan kalp sıkışmasına ve diğer kalp-damar rahatsızlıklarına daha nadiren rastlıyor.
  6. Seyahat insan bedenini formda tutuyor. Çünkü biz gezerken daha da fazla yürüyoruz, fiziksel aktif oluyoruz. Örneğin, kumsalda yürürken bizim kaslarımız iki misli fazla hareket etmemizi sağlıyor.
  7. Dünyada insana şifa veren, bünyesini güçlü yapan, ruhunu kuvvetlendiren GÜÇ ALANLARI var. Biz seyahatlerimizde böyle gizemli bölgeleri seçiyoruz.
  8. Seyahat bizim ömrümüzü uzatıyor.

(Seyahat hakkında SAKURA kitabımda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz)

Güzel, ee  seyahatte seminerin bana ne faydası dokunur diyebilirsiniz. Yukarıda dile getirdiğimiz seyahatin olumlu yönlerinin kalıcı olmasını ister misiniz? Orada çektiğiniz resimlere bir baktığınızda, sizinle birlikte olan arkadaşınızın bir cümlesiyle, ya da orada yediğiniz bir yemeğin ismini bile hatırladığınızda bedeniniz tekrar o hale gelmesini kim istemez ki? Böyle hal nasıl oluşuyor?

Her şey, orada yaptığımız, yaşadığımız, vücudumuza, ruhumuza, beynimize ve kalbimize yaşattığımız egzersizler, meditasyonlar, ritüeller, pratik uygulamalar sayesinde oluşuyor.

Bu yöntemler o ülkenin, o yörenin özelliklerine göre titizlikle hazırlanıyor.

Örneğin, son Japonya “Yaşam ve Onur Yolu” gezi-seminerimizde iki yerde yaptığımız çalışmalar ve egzersizler olağanüstüydü. Zen bahçesinde meditasyon süresince hafif rüzgar esmişti, çalışma bittiğinde rüzgar da durmuştu.

Bambu ormanında yaptığımız çalışmada oradan geçen insanlar bize katıldılar, onlar da çalıştılar.

Bana sorarsanız ben seyahatlerde eğlenirim, dans ederim. Çekinmeden resimler çektiririm…

Hayat çok kısa. Ne yapıp ne edip yılda en az bir kere seyahate çıkmak gerekir. FAKAT, tanıdığınız, anlaşabildiğiniz birileriyle…

Bu nasıl oluyor? Bizim BYKAMA seminerlerini alan kişilerle çekinmeden, tereddüt etmeden yola çıkabilirsiniz.

Çünkü, sevginin, tebessümün, neşenin, anlayışın, hoşgörünün, yardımseverliğin, minnettarlığın, bağışlamanın yolundan geçen bu insanlar kendi ve diğer insanların gerçek değerlerine saygılıdırlar…

2018’de yapacağımız seyahatlerin hazırlıkları sürüyor…

                                                       Saygılarımla, Kabuljan Murzaev