fbpx
Tel: (0533) 812 50 36 E-posta: bykama.com@gmail.com

Kırgızistan Kültürel Gezi Yerleri

2-10 Eylül 2016 Tarihlerinde Erdoğan Yenice tarafından gerçekleştirilecek olan KÖKLERE YOLCULUK – KIRGIZİSTAN KÜLTÜR GEZİSİ’nde Dünya Göçebe Oyunlarını izlemenin yanı sıra Kırgızistan’ın tarihi ve doğal güzellik alanlarına da geziler gerçekleştirilecektir. Bu gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Ala Too Meydanı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in merkezinde geniş bir alana yayılan Ala Too meydanı,  Kırgızistan tarihinin çeşitli dönemleri yansıtan anıtlar, müzeler, dört tarafı saran parklar, özellikle sıcak günlerde havayı serinleten küçük-büyük fıskiyeler, çay bahçeleri ve güzel vakit geçirmek için sunduğu diğer olanaklarıyla Bişkek’in en gözde yerlerinden biridir. 1970’li yıllarda halka açılan meydan, aynı zamanda üst düzey törenlerin, kültürel ve sosyal etkinliklerin düzenlendiği bir alandır. Tarihe “renkli devrimler” veya “çiçek devrimler” adıyla geçen ve halkın ayaklanmasıyla başlayıp iki Cumhurbaşkanının ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan kanlı devrimler (2005, 2010) de burada gerçekleşmiştir. Ala Too’nun tam ortasında Kırgız Cumhuriyetinin bayrağı yükselmektedir.

 

Ata Beyit Anıt Kompleksi

Ata Beyit Anıt Kompleksi Bişkek’ten 30 km uzaklıkta Çoŋ Taş köyünde yer almaktadır. Kompleks, Stalin rejiminde “Soviyet sistemine karşı faaliyet yürütmek” , “milliyetçilik yapmak” gerekçesiyle 137 kişinin yargısız kurşuna dizildiği ve tuğla pişirme fırınında yakılarak topluca gömüldüğü yer üzerinde yapılmıştır. İdam edilenlerin arasında Törökul Aytmatov (dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un babası) başta olmak üzere 1920-1930’larda Kırgız devletini kurmakta etkin olan aydınlar ve devlet adamları bulunmuştur. Soviyet döneminde varlığı gizli tutulan bu toplu mezarlık 1990’da ortaya çıkmıştır.  Kazı ve kimlik tespit işleri yapıldıktan sonra 30 Ağustos 1991 tarihinde öldürülenlerin kemikleri tekrar toprağa verilmiştir.

2008 yılında Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov, 2010 senesinde Nisan darbesinde şehit düşen on altı kişi de Ata Beyit’e defnedilmişlerdir.

 

Ala Arça Milli Parkı

Ala-Arça Milli Parkı,  başkent Bişkek‘in 41 km güneyinde yer alan yüksek dağlık bir ulusal parktır. Kırgız Ala Too dağlarında yaklaşık 20 bin ha kapsayan park alanının yüksekliği 1500 ile 4895 m (Semenov Tyan Şanski zirvesi) arasında değişmektedir. Parkın içinden Ala-Arça nehri akmaktadır. Nehrin kıyısında piknik alanları, doğa yürüyüşü patikaları ve dağcılık kampı ile Ala Arça parkı, yılın her mevsiminde dinlenmek için güzel bir yerdir.

 

Cengiz Aytmatov Ev Müzesi

Dünya edebiyatına ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Toprak Ana’, ‘Cemile’, ‘Gün olur asra bedel’, ‘Gülsarı’, ‘Dişi kurdun rüyaları’, ‘Yüz yüze’ gibi eşsiz eserleri kazandırmış ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un ev müzesi 2014 yılında yazarın yıl dönümünde ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Yazar 1986 yılından son günlerine kadar bu evde yaşamıştır. Müzede yazarın el yazılarını, daktilosunu, fotoğraflarını, şahsi eşyalarını görmek mümkün.

 

Burana Kulesi

Tokmok şehri yakınlarında yer alan Burana kulesi, Karahanlı Devletinin başşehri ve Türk-İslam âleminin en önemli ediplerinden biri, «Kutadgu Bilig» eserinin müellifi Yusuf Has Hacib’in memleketi Balasagun’da  (IX-XIV. yy.) bulunmaktadır. Burana, XI. yy. ilk yarısında bir cami minaresi olarak inşa edilmiştir. Zamanla cami yıkılmıştır, kurulduğunda yüksekliği 45 m olan minare ise XV. yy.da depremden sonra 25 m kadar küçülmüştür. Balasagun şehri kalıntıları üzerinde açık hava müzesi kurulmuştur.

 

Çolpon Ata Kaya Resimleri Müzesi

Çolpon Ata şehrinin yakınlarında eski göçebelerin dini ayinlerini yaptıkları yer olarak bilinen bir saha vardır. Üzerinde resim yontulmuş 5000’den fazla kaya ve taşın bulunduğu bu 42 ha alan, açık hava müzesine dönüştürülmüştür. Av, savaş, kutlama, kurban kesme ve sair sahneleri gösteren resimler, eski göçebelerin günlük ve törensel yaşamlarını yansıtmaktadır. Bilim adamlarına göre bazı petrogliflerin yaşı yaklaşık 4000 yıldır.

 

Ruh Ordo Açık Hava Müzesi

Ruh Ordo Açık Hava Müzesi, 2002 yılında Çolpon Ata şehrinde Isık Göl’ün kıyısında kurulmuştur. İnsanlığın manevi ve dini temelinin bir olduğunu göstermek maksadıyla kurulan bu mekanda Müslüman camisi, Ortodoks ve Katolik kiliseleri, Yahudi sinagogu, Budist ibadethanesi yan yana yer almaktadır. Bu kurgu «Ayrı yollardan gidiyor olabiliriz, ama tüm yollar Yaradan’a çıkar» fikrinin bir ifadesidir.  Dini unsurların yanı sıra yanı sıra müzede Mustafa Kemal Atatürk dahil tarihe ismini yazdırmış siyaset ve sanat adamlarının heykelleri sergilenmektedir.

 

Dungan Camii

Dunganlar 1877’de Çin’deki ayaklanmadan kaçarak Kırgızistan’a sığınan Çin kökenli ama Müslüman bir topluluktur. Karakol’da ahşaptan inşa edilmiş Dungan Camii, emsalsiz bir mimari eserdir. Cami, 1910-1912 yılları arasında Çjou Sı başta olmak üzere Pekin’den davet edilen Dungan ustalar tarafından hiç çivi kullanılmadan ve Çin mimari tarzında kurulmuştur. Tek katlı ve dikdörtgen biçimindeki binanın köşe sütunları ejderha figürüyle, duvarları ise mitolojik motiflerle süslenmiştir.

 

Kutsal Üçlü Ortodoks Kilisesi

Kutsal Üçlü Ortodoks Kilisesi Karakol kentinin merkezinde bulunmaktadır. Harap olan tuğla ibadethanenin yerine 1894-1895’te ahşaptan inşa edilen bu kilise zaman içinde geçirdiği yangın ve depremlerin ardından gerçekleştirilen onarımla varlığını sürdürmektedir. Dört sütün üzerinde kurulan binanın duvarları işlemelerle süslenmiştir, üstünde çan kulesi ve altın kaplı kubbe yükselmektedir. Kilisede Tikvin Tanrı-Doğuran Meryem Ana ikonası muhafaza edilmektedir.

 

Ceti Ögüz

Ceti Ögüz vadisi Isık Göl’ün güney sahilinde Karakol kentinden 28 km güney-batıda Terskey Ala Too sırtının kuzey yamacında yer almaktadır. Girişte dizilip yatan öküzleri andıran kızıl tepeler nedeniyle vadi Yedi Öküz olarak adlandırılmıştır. Kırık Kalp olarak anılan kızıl tepe de yörenin alamet-i farikasıdır. 2200 m yükseklikte termal tesisiyle sağlık merkezi bulunmaktadır. Vadide yaklaşık 2500 m yükseklikte Kızın Gözyaşları şelalesi güzelliğiyle büyülemektedir. 40 m yüksekten nazlı nazlı dökülen şelale suyu, genç kızın yanaklardan süzülen gözyaşlarını andırmaktadır.

Bu geziye katılabilmek için 2-10 Eylül 2016 tarihlerinde 8 gece 9 gün sürecek olan ve Erdoğan Yenice’nin rehberliğinde gerçekleşecek KÖKLERE YOLCULUK – KIRGIZİSTAN KÜLTÜR GEZİSİ programımıza katılabilirsiniz. Bu program hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için  (552) 616 4306 nolu telefondan ve erdoganyenice@gmail.com elektronik posta adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

KAMA TURİZM VE DANIŞMANLIK

www.bykama.com.tr