fbpx
Tel: (0533) 812 50 36 E-posta: bykama.com@gmail.com

SEYAHATİN GİZEMİ

Seyahatte geçirdiğiniz tek bir gün, evinizde on yıl oturmanıza bedeldir…

Kanadalı başarılı bir işadamı şirketinde her şey yolunda iken bir sabah ekibinin en önemli pozisyonlarındaki elemanlarının çoğunun rakip şirkete transfer olduğunu öğrenir. Bu büyük bir şoktur. Öyle ki bu haliyle şirketin devam etmesi neredeyse olanaksızdır. Günlerce şirkete gidemez. Evde ne yapması gerektiğini düşünüp durur. Bir türlü karar veremez.

Nihayet bir sabah şirkete gitmeye hazırlanır, ümitsizdir. Şirketi kapayıp kalan elemanların tazminatını ödeyip artık kendi hayatımı bir şekilde sürdürmenin yoluna bakmam lazım diye düşünür. Evden çıkarken yüzde seksen bu niyettedir.

Şirkete gelir odasına geçer, masasına oturur, etrafı inceler. Umutsuz ve çaresiz hissetmekte, kararsızlığın acısını çekmektedir. Odasından çıkıp kalan elemanlarını gezmeye başlar. Onların gözünde kendi çaresizliğini ve umutsuzluğunu görmek onu çok etkiler ve canını acıtır. İçten gelen ani bir eğilimle elemanlarını toplar. Şirketi 2 hafta tatil edeceğini herkesin iki hafta izin yapıp şirkete dinlenip dönmelerini ister. Onların paralarını da ödeyip şirketi iki haftalığına kapatır.

Gece gündüz sabah akşam, kendi kendisiyle konuşup durmaktadır: ‘ne yapmalıyım, şirketi kapayayım mı devam mı etmeliyim’. Sanki bir işaret arar gibidir.. Kendimi de dinlendirmeliyim diye düşünür.. İçindeki kararsızlığı ve ümitsizliği ancak bir seyahatte, doğayla iç içe giderebileceğini hisseder. Önce uzun bir tren yolculuğu düşünür. Sonra trenin gürültüsünü istemediğini fark eder. Ve bir tekne kiralayıp Kanada’nın kuzey batısındaki Göller bölgesinde gezmeye karar verir.

Aylardan Şubatın sonlarıdır. Zincirleme olarak bir gölden bir göle geçerken sessiz doğayla iç içe büyük bir huzur ve ihtişamı bir arada yaşamakta, bir yandan da havadaki ilkbahar kokusunu solumaktadır. Bu koku onun ümitsizliğini sanki yavaş yavaş eritmekte, içindeki kıpırdanmanın heyecanını duymaktadır. Gölleri çevreleyen dağlarda karlar iyice erimiş, toprak yüzünü gösterir olmuştur.

Gezinin bir yerinde tekne doksan derecelik bir dönüş yapar ve dağın güneş alan yüzündeki muhteşem manzarayla karşılaşan tüm insanların ağzından aynı anda hayranlık ve şaşkınlık nidaları yükselir. Tüm yüzeyini kaplayan gelinciklerin kızıllığıyla sanki dağ alev alev yanmaktadır. Öylesine muhteşem bir manzaradır ki bu, işadamının dili tutulur sanki.

Yaşlı kaptanın sözleriyle kendine gelir: ‘Üç yıl kadar önce bu dağda büyük bir yangın çıkmıştı. Dağ tamamen yandı ağaçlar tüm bitkiler kül oldu. Artık burada hiçbir şey yetişmez diye çok üzülmüştük. Ama bu gelincikler artık dağın yeniden canlanacağının işareti. Şükürler olsun bundan sonra orman geri gelecek demektir.’

Bu sözler işadamını aniden canlandırır. Beklediği işaret gelmiştir. Bu dağ muhteşem bir şekilde canlanmışsa, demek ki kendisi de her şeye yeniden başlayabilir. O kadar heyecanlıdır ki artık ne yapacağından tamamen emindir. .Büyük bir zevk ve sevgiyle dağın güzelliğini içine sindirerek izlemeye devam eder.

Tatilini bitirip şirketine geri döner. Kalan ekibiyle birlikte yeniden işe başlar ve çok başarılı olur..

Seyahat, sadece yer değiştirme değildir. Eğer herhangi bir seyahati doğru kullanırsanız problemlerinizi çözebilir, isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

(Bu hikaye Kabuljan Murzaev’in Sakura adlı kitabından alınmıştır)

BYKAMA Sisteminin yurtdışı ve yurtiçi gezileri olaylara çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı katılımcılarına gösterebilmektedir. Çünkü her bir olayın gerçekleşmesinin veya gerçekleşememesinin altında yatan bir gizem vardır. Bize düşense evrenin akışına uyum sağlamayı bilmektir.

KAMA KİŞİSEL GELİŞİM MERKEZİ
www.bykama.com.tr